top of page

Sprzęt do Urban Sketchingu - cz. 1 / wstęp


Dobór akcesoriów malarskich idealnych do Urban Sketchingu na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosty. Niestety w praktyce okazuje się, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Malowanie w terenie jest moim zdaniem większym wyzwaniem niż tworzenie obrazów w dobrze sobie znanej, wygodnej pracowni (lub specjalnym kąciku w mieszkaniu), gdzie wszystko mamy pod ręką i nie musimy z góry zastanawiać się, jaki odcień żółcieni będzie nam potrzebny, na którym papierze będziemy (a jednak!) malować i jakich użyjemy pędzli.


W związku z tym, że Urban Sketching wiąże się z wędrówką po mieście, a nierzadko także z podróżą w bardziej odległe rejony, często środkami transportu publicznego, każdy Miejski Rysownik prędzej czy później zostanie postawiony w sytuacji, w której będzie musiał dokonać wyboru, co ze sobą zabrać, aby było optymalnie. Czyli, aby z jednej strony nie zabrakło niczego do stworzenia podstawowej ilustracji, a z drugiej, aby nie paść z wycieńczenia, gdy okaże się, że wszystkie przybory i szkicowniki spokojnie wypełnią 10-litrowy plecak. Ja na przykład, po wielu już próbach i różnych konfiguracjach, nadal nie doszłam do najbardziej optymalnej wersji zestawu Urban Sketchera, z którą czułabym się w pełni usatysfakcjonowana podczas malowania w terenie. Ale mogę już śmiało powiedzieć, że wiem, na co należy zwrócić uwagę w kompletowaniu swojej wyprawki.


Ilość akcesoriów zależy od rodzaju naszego rysunkowego wypadu. Wyróżniłabym 3 wersje:

  1. MINI – tutaj ograniczyłabym się jedynie do najbardziej niezbędnych narzędzi, o których śmiało będzie można powiedzieć, że zmieszczą się w damskiej torebce. W Urban Sketchingu chodzi bowiem o to, żeby w każdej wolnej chwili, niejako przy okazji, móc wyciągnąć szkicownik, pióro oraz małą kasetkę z farbami i zrobić szybki, 15-minutowy sketch „czekając na”.

  2. MEDIUM – wersja, w której można sobie pozwolić na małe rozszerzenie „MINI”, gdy mamy w planach np. jakąś podróż do ciekawego miasta i mamy ochotę bardziej poszaleć z ilustracją w ulubionym szkicowniku. Nadal jednak liczy się dla nas objętość i ciężar sprzętu, bo nie chcemy się zniechęcić, tylko czerpać przyjemność z tropienia motywów na miejskie ilustracje.

  3. MAXI – zestaw ten sprawdzi się na wszelkich możliwych imprezach plenerowych, organizowanych z innymi artystami, kiedy wiadomo, że będziecie malować długo przez kilka dni w mniej więcej jednym miejscu (mieście). Wtedy można sobie pozwolić na zabranie na przykład lekkiej sztalugi plenerowej lub większych formatów papieru.

W kolejnych postach skupię się na omówieniu sprzętu w wersji MEDIUM, którą w ramach potrzeby będziecie mogli okroić sobie na własną rękę do wersji MINI lub potraktować jako bazę do skompletowania zestawu MAXI.

Kategorie
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page